Zanim na poważnie przystąpimy do hodowli pinat, musimy z rozwagą rozplanować nasz ogród. Jego powierzchnia nie jest nieograniczona, więc rozsądne wykorzystanie przestrzeni to podstawa. Ponadto musimy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie zwierzaki przepadają za sobą i niektóre gatunki trzeba trzymać w możliwie dalekiej odległości od siebie albo odseparować je za pomocą ogrodzenia.
Niestety do naszego ogrodu nie przychodzą jedynie przyjaźnie nastawione stworzenia. Wraz z postępem rozgrywki będzie on odwiedzany przez chuliganów i zgorzkniałe pinaty. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy się przed nimi, po każdej takiej wizycie będziemy mieli sporo szkód do naprawiania: od chorych zwierząt począwszy, a na uszkodzonym ogrodzie skończywszy. Jak przystało na prawdziwego ogrodnika, mamy jeszcze na głowie całą zabawę z roślinami. Trzeba wiedzieć, gdzie i jak je wysadzać, czym nawozić, a także w co niektóre z nich może przekształcić mieszkający w pobliskiej wiosce Bart. Ponadto nie powinniśmy zapominać o zdobywaniu potrzebnych funduszy, bez których rozwój ogrodu stanie się niemożliwy.
Rozmiar ogrodu
W trakcie rozgrywki możemy dwukrotnie uzyskać rozszerzenie powierzchni ogrodu. Pierwsze następuje po osiągnięciu jedenastego poziomu doświadczenia, drugie i ostatnie przy dwudziestym pierwszym. Warto jak najszybciej dążyć do uzyskania maksymalnych rozmiarów. Nawet wtedy miejmy jednak na uwadze, że są one ograniczone. Na naszym terenie zmieści się zatem jedynie pewna, określona liczba budowli, roślin i pinat (tych ostatnich teoretycznie może przebywać jednocześnie nieco ponad 30, ale w rzeczywistości nad taką ilością trudno jest zapanować). Kiedy wykorzystamy do maksimum pojemność ogrodu, nasiona nie będą chciały się sadzić, a zwierzęta romansować. Często też taka sytuacja może prowadzić do eskalacji walk pomiędzy pinatami. Starajmy się zatem do tego nie dopuszczać i pozbywać się (sprzedać) niepotrzebnych już budynków i pinat.
Kilka ogrodów
Gra Viva Pinata pozwala na założenie na jednym profilu wielu ogrodów. Ważną informacją jest to, że przemieszczając się pomiędzy nimi, nie tracimy zarobionych pieniędzy, poziomu doświadczenia, ani przedmiotów dostępnych w sklepie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by stworzyć kilka ogrodów, a każdy z nich przeznaczyć na przykład na jakieś inne zwierzęta. Dzięki temu unikniemy wielu konfliktów międzygatunkowych, a jednocześnie będziemy mogli spełnić dokładne wymagania dla danego rodzaju pinat.
Ścieżki
Warto poświęcić nieco czasu i miejsca na budowę ścieżek. Są one szczególnie przydatne naszym pomocnikom, którzy dzięki nim mogą prędzej przemieszczać się po terenie, a co za tym idzie, mieć więcej czasu na pracę.
Płoty
Otoczenie niektórych części ogrodu może nam się przydać. Po pierwsze, możemy w ten sposób uchronić pinaty przed atakami ich naturalnych wrogów (na przykład Mousemallowy przed Syrupentami) albo po prostu trzymać je w jednym miejscu. Musimy jednak uważać, by nie zostawić im zbyt małej ilości terenu, ponieważ mogą stać się nieszczęśliwe, a nawet zachorować.Drugim przydatnym wykorzystaniem płotów jest ogrodzenie nimi terenu, na którym wysadziliśmy chwasty. W większości są one trujące dla naszych podopiecznych, więc lepiej je od nich odseparować.
Kolejność budowy
Chociaż sama gra nie narzuca żadnej kolejności działań przy rozplanowywaniu naszego ogrodu, dobrze jest najpierw zająć się rozmieszczeniem budynków, a dopiero potem zapełniać pozostałą przestrzeń drzewami, roślinami, drogami oraz ogrodowymi ozdobami.
Drzewa i kwiaty
Wybierając pomiędzy tymi dwoma, radzilibyśmy skoncentrować się na kwiatach. Zajmują mniej miejsca, a na niektórych (np. orchidea czy strelicja królewska) można naprawdę sporo zarobić. Drzewa przydają się głównie do zwabiania poszczególnych gatunków pinat, dłużej rosną i wymagają ogólnie więcej uwagi.
Godziny wysiewu
Czas, w którym sadzimy nowe rośliny, jest bardzo istotny, jeżeli chcemy skorzystać w pełni z pomocy Zraszaczki. W tym celu postarajmy się zasiewać nasiona tuż przed świtem, około godziny szóstej rano. Dzięki temu Zraszaczka od razu po obudzeniu będzie nam do wieczora pomagać w zajmowaniu się roślinami. Jeżeli zasadzilibyśmy je wieczorem albo w nocy, sami musielibyśmy zająć się ich podlewaniem.
Drugim przydatnym wykorzystaniem płotów jest ogrodzenie nimi terenu, na którym wysadziliśmy chwasty. W większości są one trujące dla naszych podopiecznych, więc lepiej je od nich odseparować
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz